Bolu’nun İncileri Kartalkaya, Abant ve Yedigöller

Ülkemizin her coğrafyası ayrı güzel kuşkusuz ama kar manzarası denilince aklıma ilk Bolu gelir hep.

Belki de karlar başlayınca Bolu rampalarında kalan araçlar diye başlayan haberlere bakıp, şimdi orada olup hazır yollar kapanmış iken Bolu otelleri arasından şöyle butik bir hotele yerleşmek, kışın ve karın tadını çıkarmak vardı diye hayaller kurardım küçükken.

Ama en çok da TRT zamanında Rahmetli Barış Manço’nun “Can Bedenden Çıkmayınca” şarkısının klibi vardı ki, Abant Gölü kıyısında çekilmiş, kış güneşi, göl ve yeşilliğin o karla buluştuğu nadide anı resmeden. Ve şarkının sözlerinin de dediği gibi, unutma ki dünya fani, gezebiliyorken, görebiliyorken gezmeli. Hem yaz hem de kış tatili için Abant turu paketlerini incelemenizi tavsiye derim.

O zaman gelin Bolu’ya dair gezi rehberi kısa bir derleme yapalım.

Batı Karadeniz’in ortasında yer alan Bolu, İstanbul Ankara yolu üzerinde olması sebebi ile ulaşımı kolay bir yerdedir. Karadeniz’in yeşilliği, Anadolu’nun sadeliği ve tarihi burada harman olmuştur adeta. En çok bilinen Kartalkaya ve Abant Gölü yanında, Yedigöller, Gölcük Tabiaat parkı, Seben Gölü, Sülüklü Göl, 1923 günümüze ulaşan Zafer Kulesi, Bolu Müzesi, tarihi Bolu evleri ve Yıldırım Beyazıt Camii görülmesi tavsiye edilmekte olup bizimde Bolu gezilecek yerler listemizin başında geliyor.

Abant Gölü

Bolu denilince akla gelen ilk resimlerden olan aşağıdaki kare sizlere kısaca Abant turu hakkında özet geçecektir.

abant-golu-bolu-otelleri-turu-kis

Abat Gölü Tabiat Parkı sınırları içinde yer alan, yer altı sularıyla beslenen, ortalama 10-15 metre derinlikte ve berraklığı ile suyun dibini görebileceğiniz temizlikte.  Göl etrafında ve tabiaat parkı içerisinde yürüyüş yapmak, kamp atmak, Abant otelleri ve bungolov evlerde konaklamak, yakındaki Çepni Dağından yamaç paraşütü, bisiklet gezi gibi bir çok aktivite yapılabilir. Sakin, huzurlu ve sessiz bir ortamda tatil yapmak için ideal bir mekan. Tabiat parkına giriş ücretli olup yaya için 4TL, otomobil 12 ve çadır yeri için 18TL ödeme talep ediliyor.

Üstteki karlı Abant Gölü manzarasının bahar mevsiminde çekilmiş hali de buyurun şöyle;

abant-golu-bolu-otelleri-turu-

Abant Gölü Bolu merkeze yaklaşık 35km uzaklıkta ve 1350 rakımda. Bolu gezilecek yerler arasında ilk sıraya koyduğum bu eşsiz güzelliği ve dinginliği günü birlik Abant turu organizasyonları ile gezebileceğiniz gibi yakındaki yada merkezdeki Bolu otelleri arasından hotels.com gibi bir uygulama üzerinden araştırma yaparak konaklama alternatiflerine göz atabilirsiniz. Bölgede otel tavsiyesi olarak ise Büyük Abant Oteli, Fenerbahçe Topuk Yaylası, Abant Aden ve Abant Palace Otelini inceleyebilirsiniz.

Kartalkaya

Ülkemizin kayak merkezleri arasında ilk akla gelen Kartalkaya pistleri, tesisleri ve kayak otelleri ile haklı bir üne sahip. Aralık başından Mart sonuna kadar kayak turları yada Kartalkaya otelleri konaklamalı olarak gidebileceğiniz en güzel kış tatili seçimi diyebiliriz.

Kartalkaya ulaşım bakımından Bolu merkeze 38 km, Ankara-İstanbul karayoluna ise 28 km uzaklıkta olup havayolu ile gelenler için Ankara Esenboğa Havalimanına 200 km uzaklıkta yer almaktadır. Etrafı çam ormanları ile çevrili eşsiz manzarası yanında kayak merkezleri arasında daha yumuşak havası ile caziptir.

Konaklama olarak Grand Kartalkaya Otel ve Dorukkaya Otel en popüler Kartalkaya otelleri arasında yer almakta olup kayak pistine sadece 400 metre uzaklıkta yer alan Golden Key Kartalkaya Oteli de güzel bir tercih.  Kış tatili için ama özellikle de yılbaşı ve sömestr tatili için eğlence, deneyim ve heyecan yaşamak için en güzel adreslerden bir tanesi. Çok yoğun dönemlerde yukarıda saydığımız otel tavsiyeleri yanında diğer bölgedeki konaklama alternatifleri de dolu oluyor, bu durumda yer bulamazsanız merkezde yer alan Bolu otelleri konaklamalı kalıp günü birlik kayak merkezine gidip gelebilirsiniz.

Yedigöller

Kalbinizi çalacak ve aklınızın orada kalacağı ülkemizin nadide köşelerinden birisi de Yedigöller. Batı Karadenizde Bolu, Düzce, Zonguldak arasında ve oldukça engebeli bir bölgede yer alır. Yedigöller Tabiat Parkı alanı içerisinde yer alan Yedigöller ismini Sazlıgöl, İncegöl, Deringöl, Büyükgöl Küçükgöl, Nazlıgöl ve Seringöl isimli 7 güzel gölden alır.

Bu göller heyelan nedeniyle kayan toprak ve kayaların oluşturduğu göllerdir. Bazıları dip kaçakları ile bir birine bağlıdır. Yeşilliğin içinde sıralanan bu göller özellikle yeşil çevresi ile adeta bir orman denizini çağrıştırır. Doğası, vahşi hayvanları, kuş çeşitleri ve bazılarında balık avcılığı yapılabilmesi ile bir çok aktiviteye de ev sahipliği yapar. Çadır veya karavan ile kamp yapmak, doğa yürüyüşü, kuş gözlemi gibi imkanları da sunar.

Yedigöllere gitmek için en iyi zaman Nisan-Ekim arasıdır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Bolu merkezden ulaşım sadece taksiyle sağlanabildiği ve pahalı bir seçenek olduğu için şehir mezkezinden hareket eden Yedigöller turları ekonomik bir seçenek olacaktır.

Kış aylarında ulaşım biraz zorlaşsa da burası da Abant Gölü gibi eşsiz manzaraları ile kartpostallık görüntüler sunmakta. Yedigöller burada yaşayan alabalıkları ile ünlü olduğu için burada mutfak seçeneği olarak alabalık önde.

Bolu Gezilecek Yerler

Kış tatili için Kartalkaya kayak merkezleri, diğer mevsimlerde Abant Gölü ve Yedigöller’den bahsettik. Peki başka neler var Bolu gezilecek yerler listesinde.

Bu değindiğimiz noktaların ve listemizdeki diğer yerleri gezmek için Bolu otelleri konaklamalı gelebilirsiniz. Bu sayede hem Bolu şehir merkezini keşfeder hem de günü birlik turlar ile Yedigöller, Abant Gölü, Kartalkaya,

Yıldırım Beyazıt Camii 1382 yılında yapılmış olup Büyük Camii olarak da bilinir. Medrese, çifte hamam ve kütüphaneden oluşan Caminin maalesef medrese ve kütüphanesi günümüze ulaşamamıştır. Tarihin dokusunu içinizde hissetmek için ideal bir mekan.  Bolu Müzesi Urartu, Lidya, Bizans dönemi başta olmak üzere bir çok döneme ait eserlere ev sahipliği yapmakta.

Eski İpekyolu üzerinde yer alan ve günümüzün sakin şehir adı ile bilinen Göynük ilçesi de görülebilir. Tarihi Bolu evleri ve Sakarya Meydan Muharebesi Zaferini ebedileştirmek adına dönemin kaymakamı tarafından yaptırılan Göynük Zafer Kulesi ziyaret edilebilir.

Bolu’ya 13 km uzaklıktaki Gölcük Tabiaat parkı, 32 km uzaklıktaki Seben Gölü ve Mudurnu Sülüklü Göl görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.