Başarılı Bir Gezi Blogu Açmak

Bir gezi blogu açmak, başarılı olmak ve para kazanmak mümkün . Fakat aşağıdaki noktaları aklınızda tutmanızda fayda var:

  • Düşündüğünüzden daha uzun zaman alabilir,
  • Beklediğinizden daha zor ve yorucu olabilir,
  • Her zaman keyif verici olmayabilir.

Bu noktaları göz önünde bulundurmakta fayda var. Eğer yeni başlamayı düşünüyorsanız “seyahat blogu yazmaya başlamak” başlıklı mini rehber niteliğindeki yazımızı okuyarak başlayabilirsiniz.

Ama gerçekten başarılı bir tatil bloggeri olmak istiyorsanız, veya başladınız ama başarılı olmak arzusundaysanız bunlar gözünüzü korkutmasın. Sadece bu yolun uzun, uğraşı gerektiren, tutku le yapılırsa keyif vereceği ve geri dönüşü hem kişisel gelişim hem de maddi olarak büyük olacağını hatırlatarak başlayalım dedik.

Bir çok başlamış, bir kaç yazı girilmiş ama artık aylardır yazı girilmemiş, terk edilmiş bloglar görürsünüz. Kime ne zaman ulaşacağınızı bilemezsiniz. Tutkuyla ve devam eden bir gayret ile yaparsanız birilerine belki de binlere ne zaman dokunacağınız hiç belli olmaz.

Tutkuyla Yap Yada Hiç başlama

Düzenli ve Dürüst Yazın

Takip edilen ve beğenilen seyahat blogları düzenli içerik üreten ve yazılarında bir dürüstlük ve samimiyet bulabildiklerinizdir. Yine bu tarzdaki blogların, dünyanın en büyük ikinci sektörü olan tatil alanında faaliyet gösteren markalar tarafından ciddiye alınanlardır.

Ne kadar tecrübeli olduğunuz yada yeni başlayan olmanız önemli değil. Her zaman kendinizi geliştirebilirsiniz.

  • Gözden geçirin: Yazdığınız yazıları hemen yayınlamayın, ertesi gün yeni bir gözle yeniden okuyup, düzenleyip ve görsel ekleyip yayınlayın.
  • Tekrar tekrar: Yazılarınızı yayınlayıp bırakmayın, zaman zaman eski yazılarınıza dönüp bakın, eklemeler yapın, varsa güncelliği yitirmiş şeyler onları kaldırın, yenilenen yazılar her zaman google amca gözünde değer kazanır.
  • Özgün olun: Yazılarınızın sizi yansıtan bir karakteri olsun. Mümkünse daha önce yazılmamış şekilde, farklı bakış açısı ile ve kişiselleştirerek yazın. Kendiniz okumaktan keyif almayacağınız yada sıradan bulacağınız yazıları paylaşmayın.
  • Dürüst olun: Hem yazılarınızda hem de bir yazar olarak sizinle iletişime geçen okuyucularınıza karşı dürüst olun. Sizi iyi veya kötü yapsa da dürüstlük uzun vadede en etkili iz bırakma şeklidir.
  • Çok okuyun: Fırsat buldukça, düzenli olarak, yolculuklarınızda, aktarmalarda ve ayırdığınız zamanlarda çok okuyun. Gideceğiniz yerler hakkında, gezi, tarih, kültür ve benzeri alanlarda hem kitapları hem de diğer blogları sürekli okuyun. Okumak hem daha fazla bilgilenmeyi hem de daha kolay ifade etmeyi ve yazı yazmayı sağlar.

Ayrıca yazı yazmak, seo uyumlu makale, etkili iletişim gibi alanlarda kişisel gelişiminize katkı sağlayacak kitaplara ve eğitimlere bütçe ayırmak harika olur.

Tutarlı ve Sabırlı Olun

Yazılarınızı tutarlı bir şekilde ve belirli aralıklar ile yayınlamak çok önemli. Ama tabi ki içerik kalitesi de önemli. Yani kaliteden ödün vermeden mümkün olduğunca çok sıklıkla içerik üretin. Bunları yayınlar iken belirli bir takvime göre yayınlayın. Haftada bir ise belirli gün ve saate, her gün ise yine en çok ziyaretçinin sitenizi ziyaret ettiği bir saate paylaşmaya özen gösterin.

Ve bu tutarlı olmaya sabırlı olmayı da eklemelisiniz. Yazmaya, düzenlemeye, yorumlara cevap vermeye, yazılarınızı tanıtmaya karşı tükenmeyen bir sabrınız olmalı.

Özellikle yeni başlayan bir çok blog yazarının kullandığı karşılıklı sırtını kaşıma taktiğini deneyebilirsiniz. Bu teknikte siz diğer yazarların yazılarına, sitelerine yer veriyorsunuz, onların paylaşımları paylaşıp onların dikkatini çekmeye çalışıyorsunuz. Ve onların da sizin bir yazınızı veya paylaşımlarınızı paylaşmasını beklersiniz. uzun zaman alabilse de ilgili alanda takipçi kitlesi edinmenin etkili yollarından birisi de budur.

Uzmanları Takip Edin ve Destek Alın

Her iş gibi gezi blogu açmak iş fikri olarak belki çok havalı ve rahat gelse de, kendi dinamikleri, zorlukları ve öğrenmeniz gereken bir çok alanı olan bir iştir. Bu nedenle kendi yolunuzu bulmak için yerli ve yabancı bir çok seyahat ve tatil alanında uzman olmuş bloggerları takip ederek fikir edinebilirsiniz.

Ayrıca genel olarak blog yazarlığı, içerik geliştirme, kişisel marka oluşturma, blog eklentileri, SEO uyumlu makale yazmak gibi  bir çok alanda uzman kişilerin tavsiye yazılarını okuyabilirsiniz. Diğer zamandan ücretli veya ücretsiz eğitimlere, kurslara ve networking faaliyetlerine katılabilirsiniz. Başarılı seyahat blog sahipleri ile arkadaşlık kurmaya zaman ayırmalısınız. Zira alacağınız en küçük bir ders, aylar belki yıllar sürecek dene-öğren döngüsünün önüne geçip daha hızlı para kazanan bir blog elde etmenize fayda sağlar.

Ayrıca Facebook grupları da bir çok ücretsiz tavsiye ve ipucu elde edebileceğiniz bir mecra. İngilizce bilginiz yeterli ise Quora üzerinden sorarak öğrenebilir veya “travel bloggin succes” ve “superstar blogging” online kurslar ile inanılmaz başarılara kısa sürede ulaşabilirsiniz.

basit-olun-siz-durust-tatil-sitesi

 Tutku ve Gurur

Değindiğimiz gibi bu iş gerçekten uzun soluklu ve sürekli ilgi ve takip isteyen bir alan. Tutkunuz olmazsa, büyük aşk ile başladığınız gezi blogu kurmak arzunuzu uzun soluklu devam ettiremezsiniz. Her gün neyi, nasıl yazarım, ne paylaşırım, kiminle etkileşime geçerim ve başka ne yapabilirim gibi bir çok soru kafanızda döner durur. Zaman zaman yazı yazmak işkence gelmeye başlayabilir, negatif kişilerin yorumları hevesinizi kırabilir, etrafınızdakilerin küçümseyen bakışları moralinizi bozabilir. Ama tutku kadar gurur da duymalısınız yaptığınız iş ile.

Açtığınız seyahat blogu ile gurur duymalısınız. Herkesle paylaşmalı, tanıtmalı ve tavsiye beklemelisiniz.

Nasıl Para Kazanacağınızı Planlayın

Belirli sayıda gezi yazısı ürettiniz, paylaştınız ve artık okuyucularınız web sitenize gelmeye başladı. İşin en heyecan verici kısmı olan para kazanmak, ama nasıl ve hangi kanallardan gelir elde etmek düşüncesindesiniz. Bunu işe başlarken planlamak blog sitenizi ve içeriklerinizi ona göre optimize etmenize imkan verir.

İnternet Reklamları

Web sitenizde internet reklamları yayınlayarak gelir elde etmek en başlangıç seviyesi gelir kaynağıdır. Bizim sitemizde de gördüğünüz reklamlar google adsense ile yayınlanmaktadır. Sadece adsense kodu girmeniz ile siteniz ziyaretçilerine yazınızın içeriği ve onların ilgi alanlarına yönelik reklamlar gösterilir. İyi paralar kazanabilmek için fazla sayıda ziyaretçiye ulaşmanız gerekse de başlangıç için en iyisidir.

Affiliate – Satış Ortaklığı

Üstteki reklam modeli gibi ilgili alanlarda ve yazınız içerisinde reklam yayınlarsınız. Ama reklamlara tıklayanlar için değil, onların ilgili ürünü satın alması halinde para kazanabilirsiniz. Bir çok satış ortaklığı linki edinebileceiniz gelir ortakları isimli platformu tavsiye ederim.

Davet Et Kazan

Bu yöntemde genelde gezi blog sahipleri için uçak bileti, konaklama ve otel gibi servis sağlayıcıların davet et kazan kampanyası olanları tanıtarak ve paylaşarak kredi kazandıkları yöntemdir. Ve bu kredileri kendi gezi ve konaklamalarında kullanarak gelire dönüştürmüş olurlar. Örneğin bizimde sitemizde göreceğiniz gibi dünyanın en iyi konuklama sitesi olan AirBnB ve uçak bileti arama motoru Turna bannerları yer alır. Ziyaretçilerimiz bu linklere tıklayıp üye olduktan sonra yapacakları ilk satın alma sonrası bize seyahat kredisi kazandırırlar. Onlar için normal üye olmaya göre fiyatta bir şey değişmez, hatta AirBnB sitesine bizim linkimiz ile üye olurlar ise ilk konaklamaları için 50TL indirim çeki bile kazanırlar.

Tanıtım Yazısı

İçerisinde ilgili firmanın ürün, hizmet veya sitesine linkler olan, onları tanıtan yazılar olup bir çok tatil sektöründe faaliyet gösteren firma, kaliteli bir seyahat sitesinden tanıtım yazısı almak için hazırlar.

Sponsorlu İçerik

Bu yöntemde üstteki tanıtım yazısı şeklinde olsa da içeriğin bir sponsor için hazırlandığı yazılardır. Bu yazılar sponsor firmanın kendisi, ürünü, kampanyası yada avantajları gibi farklı konseptlerde olabilir. bazıları size hazır olarak gelirken bazen de bu makaleleri sizin yazmanız istenebilir.

Sponsor Gezileri

Bu yöntemde ise bir gezi blog yazarı olan sizin bir gezi, konaklama veya etkinliğe davet edildiğiniz, deneyimlediğiniz ve konu ile alakalı içerik üreterek sponsora tanıtım sağlamak şeklinde bir yaklaşım vardır.

Bu geziler için masraflarını karşılanır, bazen ek para verilir ve bir veya birkaç tanıtım yazısı hazırlamanız, instagram paylaşımı yapmanı veya Youtube videosu hazırlamanız beklenir.

Dijital Ürün

Zaman içerisinde tecrübe, bilgi ve deneyimleriniz ile oluşturduğunuz dijital ürünlerdir. Bu bir e-kitap olabilir, bir seyahat uygulaması olabilir veya gezginlere yardımcı olacak bir aparat olabilir. Genellikle diğer bloggerlara tavsiye veren e-kitap veya gezi kolaylığı sağlayan akıllı telefon uygulaması olarak karşımıza çıkar.

Markalı Ürün

Dijital ürünlerin aksine zamanla markalaşmanız ve takipçi kitlesi elde etmeniz ardından onlara markanızı barındıran ürünler satan bir e-ticaret yaklaşımıdır. Bu bir tasarım tişört, geliştirdiğiniz bir bavul veya kamera koruyucusu gibi bir ürün olabilir.

Bunlar belli başlı gezi blog sitesi açmak isteyenlerin para kazanmak için başarılı şekilde kullandığı gelir elde etme yöntemleridir. Ama bunlarla sınırlı değil elbet kategoriniz, yaklaşımınız ve oluşturduğunuz kitleye göre farklı reklam ve gelir modellerini kullanabilirsiniz. Belki bir kitap yazarsınız, belki bir gezgin uygulaması çıkarırsınız yada sektörde bir iş fikri ile çıkagelirsiniz hiç belli olmaz.

Sadece yola çıkın, yoldan keyif alın ve paylaşmayı keyifli hale getirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.