Gezi Blogu Yazarak Para Kazanmak

Tatil yapmak için çalışmak yerine, tatil yaparak çalışma imkanı sunan gezi blogu yazarak para kazanmak ve seyahatlerinizi bedavaya getirmek mümkün mü?

Gerçekten bir çoklarımızın hayalidir, Dünyayı gezmek, gezerken para kazanmak, güzel manzaralar eşliğinde blog yazmak. Ama kaç kişi blogger olarak para kazanıyor, hatta seyahatlerini karşılayacak kadar çok kazanabiliyor.

Bu sayı genel bloglarda %3-4 gibi iken, gezi bloglarında daha da aşağılara düşmektedir. Sadece reklam gösterimi veya sponsorlu içerik ile gelir kazanan site sahipleri, aylık masraflarını karşılamak için bir kaç site ile uğraşarak belirli aylık düzenli gelire ulaşabilmekteler. Büyük çoğunluğu ise bunu hobi ve ek gelir olarak yada kendini ifade etme mecrası olarak yapmakta.

Oysa blog yazmak özellikle tatil, gezi,seyahat ve bilet gibi konularda yazmak daha da profesyonel bir yaklaşım gerektirir. İyi makale yazmak ile iyi bir gezi blogu yazmak arasında açık bir fark vardır. İçerik amaçlı yazılar genelde bilgilendirici, konu hakkında düşündürücü ve faydalı olması ile okuyucuyu kapıp götürmesi gerekir. Oysa konu tatil ve seyahat ise, yazılarınızın okuyucuları alıp oralara götürmesi, onları sıkmayacak kadar basit ve kısa, olayı anlatacak kadar uzun olmalıdır. Okuyana keyif verdiği kadar ilham vermeli, şimdi orada olmak vardı dedirtecek kadar iyi tasvir içermeli, bu blog yazarı da ne güzel geziyor, ne güzel bir yaşantısı var diye imrendirmeli, konularda kullandığınız fotoğraflar özgün olmalı, okuyucuyu paylaşmaya ve daha fazla görseli incelemeye itmeli.

İlgili Yazı: 10 Adımda Blog Yazarlığı ile Para Kazanmak

Peki nasıl daha iyi kazanabilir siniz?

Gerçekten güzel bir soru, benim üzerinde uzunca düşündükten sonra yazdığım adımlar şunlar.

 • Konsept Belirleyin

Her blog takipçi kitlesinin ayrı bir özelliği vardır. kimisi ucuz seyahati, kimi ortalamayı, kimisi lüks seyahati takip eder, kimisi yakın coğrafyada kısa tatiller kimisi uzaklarda uzun geziler tercih eder. Doğal olarak ilgi alanına giren konularda, hayalini kurduğu şehirlerde gezen, kendi erişebileceği aktivitelerde bulunan gezi blogu yazarı daha da çekici gelecektir. O nedenle kişiliğinize uygun bir tatil konsepti belirleyin ve o konseptte uygun gezi yazıları hazırlayın, paylaşımlarınız o konsepte uygun olarak şekillensin. Yani hem Tayland ucuz gezi yazıları hem de Güney Kore’de Hilton otelde konaklama gibi bir birine ayrı konseptlerde yazarsanız, okuyucu kitleniz ile kesişirsiniz. Belki ilerleyen zamanda ayrı konseptteki yazıları bir birine bağlamayı öğrenip, farklı gruplara hitap eden yazılar yazmaya geçebilirsiniz. Ama ilk 3 yılınızda tavsiye etmem.

 • Yazılarınızı Sürekli Güncelleyin

Sürekli yeni yazılar yazarak, sitenizin içerik bakımından zenginleşmesinin ve görsel çeşitliliğin fazlalığının önemi zaten biliyorsunuz. Burada demek istediğim geriye dönük yazılarınızı sürekli olarak,vakit buldukça güncellemeniz. Gelen soru ve yorumlara göre yazınızda merak edilen unsurları belirleyip, yazınızı geliştirin.

 • Soru ve Yorumlara Cevap Verin

Kuşkusuz, tüm siteler gibi gezi blogu için en önemli şey sürekli takipçi kitlesi geliştirmektir. Bunun için sosyal medyanın etkin kullanımı kadar, blog okuyucularınızın yazdığı soru ve yorumlara en kısa sürede cevaplamaya çalışın. Bu sayede, karşılarında gerçek bir kişi olduğunu ve kişisel deneyimlerini keşfedebilirler.

 • Para Kazanma Yöntemleri

Gezi blogu sitesi sahipleri için para kazanma yöntemleri çok çeşitli olmakla birlikte genelde şu şekillerdedir.

gezi-blogu-para-kazanmak-ip-uclari
 • Reklam Gelirleri

Web sitesinin üst, kenar, yazı üstü,ortası veya altında gibi farklı alanlarda reklam yayınlayarak para kazanmak genelde en başlangıç seviyesi gelir modelidir. Reklamlar için en ideal olanı Google adsense ile başlamaktır. Daha sonra gelir ortakları gibi affiliate marketing yöntemleri ile satış ortaklığı bazlı reklamlara geçebilirsiniz. Bilet satış siteleri, uçak bileti arama, otel rezarvasyonu gibi sitelerden satış ortaklığı reklamları ile gelir modelinizi geliştirebilirsiniz.

 • İşbirliği Yapmak

Diğer siteler, dergiler veya kaynaklar için yazarlık yaparak içerik üretmek bir diğer gelir modelidir. Şehrinizdeki lokal gazete ve dergiler için köşeler hazırlamaktan, otobüs veya uçak firmalarının dergilerine yazmaya, meşhur sitelere içerik üretmeye kadar geniş bir yelpazede gezi yazıları üretebilir veya kişisel tatil ve gezi tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede ücretli ise para, ücretsiz ise otorite kazanırsınız.

 • Makale Yazarlığı Yapmak

Gezi blogu yazarlığı tecrübenizi kullanarak, dışarıdan içeriden satın alarak makale yazdıran web sitelerine yazılar hazırlayarak para kazanabilirsiniz. Bu yazılar sipariş usulü olabileceği gibi, belli konularda makaleler hazırlayıp toplu satabilirsiniz. Bunun için içerik paylaşım platformları veya web master forumlardan yardım alabilirsiniz.

 • Sponsorlu İçerik

Belirli bir düzeye ve okuyucu kitlesine ulaşmış sitelerinize tanıtım yazıları satın alabilir veya sponsor içerikler hazırlayabilirsiniz. Tanıtım yazıları ücretleri sitenizin Google ve Alexa değerlerine göre değişmekle birlikte, sponsor içerik hedeflemeye bağlı olarak fiyatlandırılır.

Örneğin Avrupa odaklı bir blog yazarı iseniz, bu bölgeye vize hizmeti sunan bir danışmanlık firması için, dil eğitimi danışmanlığı şirketi, seyahat sigortası acentası veya bu bölge hedefli bir uçak bileti sitesi için sponsorlu içerikler hazırlayarak güzel gelirler elde etmek mümkün

 • Hizmet Sunmak

İnternet başından yapabileceğiniz farklı tech işleri veya diğer hizmetleri sunarak ekstra gelirler kazarak, fiziki bir işe ihtiyaç duymadan gezilerinize devam edebilirsiniz. Bu hizmetler yukarıdaki gibi makale yazarlığı, diğer kaynaklarla iş birliği gibi olabileceği gibi uzmanı olduğunuz diğer işlerde olabilir. Danışmanlıktan, iş planı hazırlama hizmetine, reklam çalışmalarından sosyal medya işlerine bir çok alanda online iş bulup freelance olarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

Tabi bunlar genel yöntemler sizde başladığınız gezi blogu yada tatil sitesi için zaman içerisinde ürettiğiniz içeriklere uygun reklam, ortaklık veya benzeri gelir modelleri üretebilirsiniz. Youtube kanalı açabilir yada belki bir kitap yazabilirsiniz.

Neden olmasın?

Hayallerinizi sınırlı tutmayın,

Haydı çıkın yola,

Paylaşın gördüklerinizi, hissettiklerinizi ve ilham verin.

One thought on “Gezi Blogu Yazarak Para Kazanmak

 • 18 Kasım 2019 tarihinde, saat 13:00
  Permalink

  Gezi bloglarında kitle toplamanın önemli formülü bence özgünlük. Sadece gözle gördüğünüzü değil, hissettiklerinizi tamamen okuyucuya aktardığınız zaman gönülleri fethetmiş oluyorsunuz 🙂

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.