En İyi Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Sadece pasaportunu alıp, sırt çantana bir kaç parça eşya atıp yola çıkmak, geriye döndüğünde ise fotoğraf karelerine sığmayacak genişlikte anılar ile dönmek için en kolay ve ekonomik yoldur vizesiz gidilebilen ülkeler gezisi.

Şimdi sende yapabilirsin, ülkemize bir saat uzaklıktaki balkan ülkelerine bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsin.

Belki daha da uzağa gidersin, Uzak Doğu, Latin Amerika belki de Okyanusya. Sadece biraz cesarete ihtiyacın var belki benim gibi. Yola çıkmak çoğu zaman zor gelir insana. Alışkanlıkları, çevreyi, güvende olduğu ortamı bırakıp konfor bölgesinin dışına çıkmak.

Bir taraftan ülkemiz ortalama çalışanı yada esnafı için maliyeti de zordur yola çıkmanın. Otobüs bileti, uçak bileti, vize ücreti, konaklama, yeme içme ve gezme maliyetleri gözü korkutur. Yeni bir iPhone için 7-8 bin Lirayı gözden çıkarır ama bin liralık bir telefon alıp 6 bin lirası ile kendimi ve etrafı keşfetmek için yola düşeyim diyemez insan.

Oysa ilk defaya bakar herşey.

Durma. İlk adımı at gerisi gelir.

Masraflarını düşürmek ve cesaretini kazanmak için vizesiz ülkelerden bize yakın coğrafyalardan başlayabilirsin. Yada araba ile bir Türkiye turu, otobüsle Karadeniz turu belki otostop ile Akdeniz sahile inip şöyle 10 gününü harcamaya ne dersin. Dönüşte bambaşka bir sen olacaksın.

Tamam ben gazı aldım yurt dışı gezisi düşünüyorum dersen aşağıdaki ülkeler vizesiz ve nispeten ekonomik ülkeler.

Bosna Hersek

İstanbul, Ankara ve İzmir’den ucuz uçak biletleri bulabileceğin Balkan ülkelerinden birisi olan Bosna Hersek, Osmanlı tarihi eserleri ile cazip bir merkez.

Sırbistan

Balkan ülkelerinden en Avrupalı olan diyebileceğimiz Sırbistan Belgrad ve Novi Pazar ile güzel bir destinasyon. Eğlence hayatı da güzel olan bu ülkede sanıldığının aksine Türklere karşı bir sevgi de var.

Ukrayna

Ukrayna deyince kalem elden düşüyor. Tarihin ve kültürü için gidebileceğiniz gibi çoğunluğun gittiği gibi eğlence hayatı içinde gidebilirsiniz. Artan uçuşlar ile birlikte hafta sonu kaçamağı için bile değerlendirilebilecek bir nokta burası. Vizesiz olması yanında yeni kimlik ile bile gidebildiğiniz bu ülke sizi de davet ediyor.

Ukraynaya ucuz uçak bileti için www.turna.com sitesine bakabilirsiniz. Diğer yandan Kiev yada Lviv için en ideal konaklama fiyatları için de www.airbnb.com adresine bir bakın derim.

Tayland

Diğerlerine bakarak daha uzak olan bu uzak doğu ülkesinde uçak biletleri pahalı olsa da konaklama, yeme içme ve eğlence hayatının çok ucuz olması sebebi ile bir çok Türk arkadaşında sık sık ziyaret ettiği bir ülke.

Gürcistan

Hemen kuzey doğumuzda sınır komşumuz Gürcistan kimlik ile 5 TL’ye geçiş yapabileceğiniz bir ülke. İster uçak ile ister arabanın ile geçin. Ayrıca bir çok yerden otobüs bileti de bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.