Amerika Green Card (Yeşil Kart) Başvrusu

Her yıl Amerika tarafından yapılan çekiliş ile green card başvurusu yapanlar arasından seçilenlerden 50.000 kişiye yeşil kart verilmektedir.

Bu çekilişi kazananlar verilen yönergeleri tamamlayarak konsolostukta randevu ayarlama, sağlık kontrolü, aşılar ve gerekli evraklar tamamlayarak kartlarını alırlar.

Aslında bir oturum ve çalışma izni olan bu yeşil kart ile Amerika’ya yerleşip iş kurmaya, çalışmaya veya bir üniversite okumaya başlayabilirsiniz. Genellikle ber veya Lift şöförlüğü, deliver, petrol veya mağazalrda çalışma gibi çok kalifiye olmak gerekmeyen işler ile başlayıp dilinizi geliştirdikçe, ortama uyum sağladıkça kendi mesleğinizi yapmaya yada yeni bir iş kurmaya doğru ilerleyebilirsiniz.

Green Card Başvuruları Ne Zaman?

Başvurular Ekim veya Kasım aylarında yapılmaktadır. Bu çekilişler seneye değil bir sonraki yıl için yapılır. Yani diyelim ki bu sene yani 2018 Ekimde açılan başvuru DV Lottery 2020 diye adlandırılır. Sonuçlar seneye yani 2019 Mayıs ayında açıklanır. Randevular, belgeler ve diğer sorumluluklar tamamlanıncaya kadar 2020 olur ve siz kartınızı 2020 Ocaktan itibaren de alabilirsiniz.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika Birleşik Devletleri resmi sitesi dvlottery.state.gov adresinden kolaylıkla ve ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Öncelikle başvuru formunda adı, soyadı, doğum tarihi, mail adresi, posta adresi, telefon numarası ve mezuniyet bilgisinden oluşan tek sayfa formdan oluşmaktadır. Eğer eşiniz ve çocuklarınız var ise o zaman ek sayfalar çıkmaktadır. Bu bilgileri doldurup vesikalık fotoğrafınızı da yükleyerek 5-10 dakika içerisinde green card başvurusu yapabilmeniz mümkün.

Burada en önemli unsurlardan birisi buraya yükleyeceğiniz fotoğraftır. Bir biometric fotoğraf çeken fotoğrafçıya giderek Amerikan vizesi için fotoğraf çektirip, dijital halini maiilinize isteyiniz.

Başvuruya başlamadan önce bir “photo toll” yani fotoğraf düzenleme aracı var buna mailinize gelen fotoğrafı yükleyip ayarlayın. Ayarladıktan sonra “save” diyerek kendi isminiz ve soyisminizden oluşan bir isim vererek kaydedin. Bu fotoğrafı adlandırmada Türkçe karakter kullanmadan boşluksuz yazmanız iyi olur.

Daha sonra formu doldurmaya geçtiğinizde bu “photo toll” ile kaydettiğiniz vesikalık fotoğrafınızı yükleyip bilgileri doldurun. Onayladıktan sonra size verilen referans numarası sayfasını kaydedip çıktı alarak saklayın çünkü bu numaralar yeşil kart çekilişi sonucu öğrenme aşamasında lazım olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.