İzmir’in Sakin İlçesi Foça

Foça, İzmir’in Kuzeyinde bulunan, Çeşme, Alaçatı gibi tatil beldelerinin gölgesinde kalmış ama onlardan hiç de aşağı yanı olmayan bir tatil noktası. Tarih taş evleri, dar sokakları, kibar ve nazik yerlileri ile gideni kendine hayran bırakan bir yer. Üstelik İzmir’deki çoğu tatil beldesine kıyasla çok daha az cep yakıyor. Foça’da neler yapılır ne yenir ne içilir kısaca anlatalım o halde.

Foça Gezilecek Yerler

Foça’nın çok köklü bir tarihi var öncelikle. Döneminin en önemli İon şehirlerinden biri olarak kurulan Foça, sonrasında Roma, Bizans ve Osmanlı hakimiyetine girmiş. Bu 3 kültürden de izler taşıyor. Özellikle Foça Küçük Sahil’de yer alan Beşkapılar Kalesi, Foça’da ilk görülecek yerlerden.

Bununla birlikte, 1800’lü yıllarda yapılan tarihi Rum evleri de sizlere harika fotoğraflar sunacak. Renkli pencereli birbirinden güzel onlarca ev var. Bununla birlikte Şeytan Hamamını, Foça Yeryüzü Pazarını, Osmanlı Mezarlığını da ziyaret edebilirsiniz. Ya da hiçbir şey yapmadan sahil kenarındaki bir kafeye oturup saatlerce denizi ve martıları seyredebilirsiniz.

Foça’nın en güzel yanlarından biri de sahil boyunca dizilmiş restoranları ve cafeleri. Foça balık restoranları genelde denize sıfır şahane bir manzara sunuyor size. Aynı şekilde cafeler de öyle. Oturduğunuz zaman vaktin nasıl geçtiğini dahi anlamıyorsunuz. Denizden taze tutulmuş balıkları yerken güneşin batışına şahit olabilir, keyifli anlar geçirebilirsiniz.

E tabii bir de Foça’da nerede denize girilir konusu var. Eski Foça ile Yeni Foça arasında birbirinden güzel koylar ve plajlar bulunuyor. Bunların bir kısmı ücretli iken bir kısmı ise ücretsiz. Ücretli olanlar ise genelde beach club olarak hizmet veriyor ve ücretleri de makul durumda. Bununla birlikte Mimoza Plajı, Kosova Plajı, Sazlıca Plajı gibi birbirinden güzel ücretsiz yüzme alanları da var. Yalnız Foça’nın suyu biraz soğuktur, önceden söyleyelim J

Foça bu arada İtalya’da ortaya çıkan citta slow hareketine de aday olmuş durumda. Daha önce İzmir’den Seferihisar yine bu harekete katılmayı başaran ilçe olmuştu. Foça da çeşitli kriterleri yerine getirmek için hem belediye olarak hem de yerel halk olarak uğraşıyor. Organik ürünlerin kullanılması ve tüketilmesi konusunda çeşitli teşvikler var. Ayrıca ilçeye yeni bisiklet yolları yapılıyor. Kısa sürede Foça’nın da citta slow hareketi içerisinde olacağından şüphe yok.

Kısacası yolunur İzmir’e düşerse Foça’ya mutlaka uğrayın. 2 gün fazla olabilir ama 1 günü kesinlikle hak ediyor. Sessiz, kendi halinde bir tatil yapmak istiyorsanız daha iyisini çok zor bulursunuz. Şimdiden herkese iyi tatiller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.